Kloniac sa pred jeho slávnym duchom,
vďačne spomíname dobrodenia Štefana Závodníka.
Čerpajme z jeho šľachetného a príkladného života
posilu a pokoj v terajšej borbe,
utužujme sa v trpezlivosti a chuti k tým prácam a snahám,
ktorými sme povolaní pomáhať svojmu rodu!
Prvé konkrétnejšie zmienky o včelách, včelárení a včelárskych spolkoch na Slovensku sú nám známe z konca 17 a začiatkom 18 storočia z obdobia približne pred dvesto rokmi a to z rukopisu
„ Kratke Nauceni Wczelarske „ ktorý sa zachoval v Skalici.
V roku 1685 je v Levočskej v kníhtlačiarní vytlačené dielo J.A.Komenského
„Orbis Sensualium Pictus„ ktorý je napísaný v štyroch jazykoch. Tretia časť tohto diela kapitola VIII sa konkrétne venuje „včeliencom“.
V roku 1792 v Banskej Bystrici sa vytláča kniha Jána Glosyusa evanielického farára z Roštára
( v Gemeri ) „ Obsah Potřebných Navčejn a Prawidel wedlé kterýchž se Wčely rozšafne a s úžitkem opatrovati daji „
Rok 1802 a pero pokrokového a osvietenského kňaza, národovca a spisovateľa Juraja Fándlyho, usilujúceho o povznesenie myslenia i z materiálnej biedy porobeného slovenského roľníka. Vychádza dielo „ O Uhoroch ai Wčelách a Slowenskí Wčelár „ Koncom 18 a začiatkom 19 storočia v počiatkoch slovenského národného obrodenia v čase, keď sa bojuje o uzákonenie slovenskej reči v čase obrodeneckého procesu, začínajú sa organizovať a vznikať rôzne združenia a spolky.
Prvé včelárske spolky vznikajú v jednotlivých regiónoch v Banskej Bystrici rok 1810 vzniká Spoločnosť priateľov včelárstva.
Rok 1841 spišský včelári sa organizujú v Spišskej župe.
V Bratislave v roku 1861, Spišské Podhradie rok1864, Kežmarok rok 1865. Rok 1865 v Košiciach s pôsobnosťou v stolici abovsko-turnianskej, gemerskej, šarišskej, spišskej, zemplínskej, berežskej a borožskej.
Do popredia vystupujú národný buditelia. Medzi najhlavnejších predstaviteľov toho obdobia, a zakladateľom slovenského včelárstva na Slovensku patrí Štefan Závodník.
Národný buditeľ, ktorý sa svojimi ľudovýchovnými, osvetovými a pedagogickými aktivitami sa zasluhuje o konfesionálne zbližovanie predstaviteľov slovenského emancipačného pohybu v rokoch 1840-1875.
Z iniciatívy Štefana Závodníka dňa 12. júla 1869 sa schádzajú poprední slovenskí včelári západného Slovenska na fare v Pružine a tu zakladajú Spolok slovenských včelárov v Hornom Uhorsku. Na tejto prvej schôdzke sa volí aj dočasný výbor spolku, na čele ktorého ako predsedom sa stáva Štefan Závodník. Vypracované sú aj stanovy nového spolku.
Spolu s Jánom Čajdom je autorom aj prvej včelárskej príručky „Včelár na Slovensku“.
Stanovy tohoto, ani ďalších spolkov – Vzájomná pomocnica v Pružine, Vzájomná pomocnica v Považskej Bystrici, Spolok učiteľský dekanátov ilavského, prusčianskeho, púchovského a pružinského uhorská vláda neschválila. Napriek tomu funguje ešte nasledujúcich 6 rokov.
Nastávajúce roky sú obdobím, kedy až do pádu monarchie síce neutíchajú snahy našich včelárov po vytváraní regionálnych či väčších oblastných včelárskych spolkov, rok 1871 včelársky spolok v Dvorníkoch nad Nitricou v Nemeckej Ľupči rok 1874, v Spišskej Novej Vsi rok 1875, v Predajnej rok 1876, v Štítniku rok 1881, Oravsky Podzámok rok 1882. Rok 1884 v Banskej Hodruši baníci a v roku 1886 roľníci Demandiciach i v Sobranciach roku 1892 si vytvárajú včelársky spolok. V Prešove v roku 1887 je založený včelársky spolok, ktorý vydáva aj vlastný časopis. V Levoči vznikajú dva včelárske spolky, slovenský v roku 1894 a nemecký v roku 1912. Na začiatku 20. storočia, založené sú včelárske spolky aj v Galante v roku 1911, v Dunajskej Strede v roku 1913 a v Bratislave v roku 1914.
Celoslovenskú včelársku organizáciu sa však im nepodarilo ustanoviť.
Jednotný spolok včelárov na Slovensku vzniká až po prvej sv. vojne koncom r. 1918. Vzniká Zemské ústredie včelárskych spolkov na Slovensku. (od roku 1931 Krajinské ústredie včelárskch spolkov na Slovensku, 1939 Ústredie slovenských včelárskych spolkov, 1948 Jednota slovenských včelárov) Zakladá ho Dr. Ján Gašperík, ktorý sa stáva aj jeho starostom.Ako jeden z prvých včelárov chápe nevyhnutnosť vybudovať v Prvej Československej republike jednotnú a silnú včelársku organizáciu, ktorá by bránila práva včelárov a zároveň poskytovala výhody zamerané na rozvoj včelárstva.
Aj napriek tomu, že v období r. 1920-30 je naše Slovensko ešte hospodársky i agrárne zaostalou krajinou, na čelo slovenských včelárov v Ústredí Spolku včelárov sa na veľké šťastie slovenského včelárstva dostavaju veľmi dobrí a zanietení organizátori a obetaví včelárski odborníci Dr. J. Gašperík a neskôr JUDr. Koloman Novacký. Ako prvý podpredseda Spolku včelárov Slovenska sa ujíma jeho vedenia, ako predseda dňa 16. januára 1949 po náhlej smrti Dr. Jána Gašperíka a ktorý sa od roku 1929 usiluje o založenie výskumného ústavu včelárskeho na Slovensku.Za obdobie ich pôsobenia vo funkcii predsedov došlo nielen k významnému pozitívnemu rozvoju slovenského včelárstva, ale v r. 1930-32 aj k vybudovaniu najväčšieho a v tom období najkrajšieho včelárskeho zariadenia v strednej Európe – včelárskej Paseky v Kráľovej pri Senci. Uvedené včelárske zariadenie, ktoré so štátnym prispením budujú fyzicky všetci včelári sa stáva pýchou a rajskou záhradou Slovenska. Usporadúvajú sa tu odborné školenia a vzdelávacie semináre včelárov, je tu zriadené odborné včelárske učilište, v priľahlej ovocnej a okrasnej záhrade sa dopestovávajú včelársky významné dreviny a rastliny. Slovenskí včelári tu sústreďujú jednu z najväčších originálnych zbierok včelích úľov z celého územia Slovenska. Postupne sa v priestoroch Paseky budujú a technologicky zariaďujú aj ďalšie budovy na spracovanie medu.
Zriadené sú ubytovacie kapacity pre návštevníkov a účastníkov kurzu včelárskej Paseky.
Neskôr sa budujú už aj pod vplyvom vojnových udalostí, v dôsledku ktorých došlo po Viedenskej arbitráži v r. 1939 k zabratiu pohraničných území Slovenska – Maďarskom a to aj v oblasti Kráľovej pri Senci.
Ďalšie včelárske zariadenia a to komplex:
– spolková budova Ústredia slovenských včelárskych spolkov v Prievidzi
– včelárska paseka „Púšť“ v lokalite Cígeľ pri Prievidzi
– včelárske výrobné družstvo v Prievidzi.
Neskôr to sú šľachtiteľská včelárska stanica Slatina pri Veľkom Krtíši, včelárske zariadenie Okoličné na Ostrove a včelárska Paseka v Košiciach (Vyšné Opatské).
Po r. 1945 dochádza postupne už pod vplyvom štátnej moci a nástupe novej politickej ideológie k násilnej metamorfóze aj vo vtedajšej včelárskej organizácii a vytlačeniu jej spolkovej identity.
V tom čase vychádza Nariadenie Slovenskej národnej rady č. 51 zo dňa 25. mája 1945 o rozpustení a zakladaní spolkov
Slovenská národná rada uzniesla sa na tomto nariadení:
§1 Na území vrátenom z Maďarska rozpúšťajú sa všetky spolky a akékoľvek združenia zriadené podľa všeobecných predpisov o spolkoch.
§2 Na ostatnom území Slovenska rozpúšťajú sa všetky spolky a akékoľvek združenia zriadené podľa všeobecných predpisov o spolkoch, vyjmúc tie, ktoré sú uvedené v prílohe tohto nariadenia. V prípade pochybnosti, či sa má spolok rozpustiť, rozhodne o povahe spolku Povereníctvo Slovenskej národnej rady pre veci vnútorné.
PRÍLOHA k nariadeniu Slovenskej národnej rady č. 51/1945 Zb. n. SNR
I. náboženské: katolícke a evanjelické, pravoslávne, gréckokatolícke a židovské,
II. dobročinné, pohrebné, vzájomne podporné, bytové včítane tých, ktoré udržiavajú internáty,
III. Matica slovenská, Živena, Slovenská liga, spolky muzeálne, vedecké a umelecké, spevácke a hudobné, divadelných ochotníkov, Združenie vysokoškolsky vzdelaných žien, spolky filatelistické, Slovenský šachový zväz, Klub slovenských turistov a lyžiarov,
IV. spolky vinohradnícke, včelárske, pre chov ošípaných, pre chov domáceho zvieratstva, Zväz pasienkových spoločenstiev, Slovenská ovocinárska spoločnosť, Zväz loveckých ochranných spolkov, Zväz slovenských pestovateľov tabaku, Zväz ľanárov a konopárov,
Tak sa 2. augusta 1945 Spolok včelárov Slovenska premenováva na Ústredie slovenských včelárov, v r. 1956 na Ústredie včelárskych združení na Slovensku, až nakoniec 8.6.1957 na základe Výnosu Ministerstva vnútra sa z neho stáva „Slovenský zväz včelárov“, ktorý v tejto forme (cez obdobie totality ako nástroj politickej moci) funguje prakticky dodnes.
Neúspešný pokus o demokratizáciu a kádrovú reštrukturalizáciu SZV v r. 1990 započatú Včelárskym fórom Bratislava a jeho pokračovateľom Akčným výborom SZV, ktorý poznačil veľmi negatívne v podstatnej miere celý ďalší vývoj slovenského včelárstva.
V dôsledku zlyhania úsilia Akčného výboru SZV a jeho neakceptovaním samotným predsedníctvom SZV došlo časťou neovplyvnených slovenských včelárov k obnoveniu
Spolku včelárov Slovenska dňa 21.10.1990, ktorý sa prihlásil ako nástupnícka organizácia všetkých včelárskych spolkov z pred rokov 1950.
SPOLOK VČELÁROV SLOVENSKA – SVS je nástupníckou a celoslovenskou organizáciou včelárskych spolkov na Slovensku z pred rokov 50-tych a to: Krajinského Ústredia Spolkov včelárskych na Slovensku, Ústredia Slovenských včelárskych Spolkov, založených na ideách, tradíciách a kresťanských princípoch a Prvého Spolku slovenských včelárov na Slovensku (vtedy v Hornom Uhorsku) založeného v r. 1869.
Poslaním spolku včelárov Slovenska je:
Chrániť záujmy včelárov a včelárskych prevádzok pri realizácii opatrení na zlepšenie a zdokonaľovanie včelárenia, starať sa o zvyšovanie odbornej úrovne včelárenia a zabezpečovať právnu ochranu včelárov.
Sprostredkúvať bankový styk za účelom materiálneho podporovania včelárov v modernizácii včelárskych prevádzok, ako aj napomáhať – Ústredím SVS vypracovaných podnikateľských zámerov na získanie strojného a iného vybavenia pre jednotlivcov, včelárske skupiny aj včelárske organizácie.
Pomáhať zhodnocovať dosiahnutú včelársku produkciu, výkup a predaj včelárskych produktov a výrobkov z nich, medárskych výrobkov na báze potravín, nápojov, liekov a iných výrobkov.
Starať sa o zdravotný stav včelstiev členov i nečlenov spolku a to v spolupráci so včelárskymi odborníkmi a inšpektormi zdravia včiel.
Starať sa o prísun, distribúciu a aplikáciu moderných preskúšaných a na podmienky Slovenska dostatočne účinných liekov a liečiv potrebných pre ochranu včelstiev pred ich chorobami, resp. zabezpečovať ich liečbu pri ochorení včelstiev a starať sa o zabezpečovanie realizácie preventívnych hygienických opatrení navrhnutých ŠVPS SR,
ako aj rozvíjať spoluprácu s vlastníkmi pôdneho a lesného fondu, urbarialistami a pod., ktorí môžu na svojom pôdnom fonde organizovať pestovanie medonosných a peľodajných rastlín, vrátane rastlín liečivých a tým súčasne podporovať efektívny kočovný a stabilný spôsob včelárenia na vyššej odbornej úrovni, vyššej úžitkovosti a lepších technológiách.
Podporovať opeľovaciu činnosť a usilovať o jej zhodnocovanie formou dotácií z fondov ES a štátnej podpory, zabezpečovať v spolupráci s poľnohospodármi a inými organizáciami (pri aplikácii chemických postrekov pre ochranu kultúr a plodín) ochranu včiel, najmä pokiaľ sa to týka včasného oznamovania plánovaných termínov aplikácie chemických – včelám škodlivých prostriedkov.
Vytvárať podmienky a organizovať spolkové podnikanie v súlade so všeobecnými záväznými predpismi najmä v týchto oblastiach:
v priamom výkupe, v spracovaní, distribúcii a predaji všetkých včelárskych produktov, včelárskych potrieb ako aj ostatných včelárskych výrobkov na báze potravín a nápojov.
Jeho ďalším cieľom je:
Sprostredkovanie pre včelárov potrebných strojových a iných zariadení z tuzemska a zo zahraničia formou družstevného obchodu, prípadne formou tovarovej výmeny, s nadväznosťou na nové formy tržného obchodovania.
Podporovanie vývoja a realizácie nových vzorov včelárskych zariadení a pomôcok, vrátane ich propagácie v zahraničí a získavanie množiteľného kvalitného plemenárskeho materiálu pre zachovanie genofondu pôvodnej kranskej včely na Slovensku.
Sprostredkovanie a predaj výrobkov rôzneho druhu na báze včelárskej a inej produkcie,
Organizovanie a vytváranie včelárskych podniky na báze obchodných, akciových spoločností, či družstevných organizácií, resp. na báze iných podnikateľských subjektov v zmysle Obchodného zákonníka.
SVS organizuje a napomáha vzdelávaniu včelárov predovšetkým sprístupnením pokrokových poznatkov a skúseností z domova i zo zahraničia (zahraničné časopisy, prekladová literatúra, exkurzie do významných zahraničných včelárskych prevádzok, klubové besedy a pod.) hlavne tiež z hľadiska ochrany a podpory zdravia obyvateľov.
Rozvíja a ochraňuje duchovné a morálne hodnoty svojich členov a sympatizantov včelárstva, vedie svojich členov k ochrane a tvorbe lepšieho životného prostredia starostlivosťou o silné a zdravé včelstvá, výsadbou vhodných drevín a rastlinstva pre včelárstvo na skrášlenie miest a obcí, parkov, alejí a pod.
Chráni ľudské, občianske a profesné práva členov SVS a ich rodinných príslušníkov,
Účastní sa na konzervácii, záchrane a obnove prírodných a kultúrnych hodnôt – dedičstva našich otcov hlavne s prihliadnutím na včelárstvo, jeho históriu, prítomnosť a pre budúce generácie.
V spolupráci s príslušnými ústrednými orgánmi štátnej a verejnej správy a samosprávy spolupracuje pri riešení včelárskej problematiky v regiónoch a mikroregiónoch a v oblasti včelárstva spolupracuje tiež s príslušnými odborníkmi a vysokými školami, Ministerstvami pôdohospodárstva, školstva, zdravotníctva a životného prostredia.